Koranavirüs (Covid-19) Tedbirleri

15 Nisan 2020 Çarşamba

Üniversitemizin Güre Yerleşkesi ve Gazipaşa Yerleşkelerinin giriş ve çıkışlarına; tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıklarının ayrı biriktirilmesi amacıyla biriktirme ekipmanları yerleştirilmiştir. 
 

Ülke genelinde alınan Koranavirüs (Covid-19) tedbirleri doğrultusunda; gündelik hayatta kullanımı artan maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıklarının diğer atıklardan ayrı biriktirilmesi, toplanması, taşınması, geçici depolanması ve atık işleme tesislerine iletilmesi süreçlerinde asgari olarak dikkat edilmesi gereken konular önem arz etmektedir. 
 

Ev ve işyerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıkları, yırtılmaya dayanıklı plastik çöp poşetlerinde toplanmalı, ağzı sıkıca kapatılarak (yırtılma riskine karşı iç içe iki torbaya konularak) en az 72 saat süreyle insan ve hayvan temasından uzak yerlerde bekletildikten sonra 'evsel atık' olarak belediyeye teslim edilmelidir. 
 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Tek Kullanımlık Maske, Eldiven Gibi Kişisel Hijyen Malzeme Atıklarının Yönetiminde Covid-19 Tedbirlerine İlişkin 2020/12 Genelgesi”ne ulaşmak için tıklayınız.