5 Haziran Dünya Çevre Günü

05 Haziran 2021 Cumartesi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, her yıl 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır.
Resmi kutlamalarına Pakistan'ın ev sahipliği yapacağı 2021 Dünya Çevre Günü bu yıl “Ekosistem Restorasyonu” teması ile kutlanacaktır.

Ekosistem tüm canlıların çevresi ile etkileşimi olarak tanımlanabilir. Ormanlık alanlardan ve kıyılara kadar tüm canlılar hayatta kalmak için sağlıklı ekosistemlere ihtiyaç duyarlar. Ancak yıllar geçtikçe, hayatta kalmamızın temellerini endişe verici bir oranda kaybediyor ve yok ediyoruz. Yapılan araştırmalar her üç saniyede neredeyse bir futbol sahası kadar ormanlık alanın çeşitli nedenlerle yok olduğunu göstermektedir. Geçen yüzyılda ise dünyadaki sulak alanların yarısından fazlasının yok olduğu kaydedilmiştir. Küresel sera gazı emisyonları gün geçtikçe artmakta ve iklim değişikliğinin potansiyel nedenleri arasında görülmektedir.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) bünyesinde, ekosistemlerin bozulmasını yavaşlatabilecek ve durdurabilecek ve iyileşmelerini hızlandırabilecek bir dizi eyleme giriş sağlayan, ekosistem restorasyonu için pratik bir kılavuz yayınlanmıştır. Ekosistem restorasyonu, büyük ölçekte küresel bir girişimdir. Bizler de ağaç dikerek, çevremizdeki çöpleri temizleyerek ve yeşil alanları arttırarak, evlerimizdeki atıklarımızı ayrıştırarak ve geri dönüşüme kazandırarak, enerji tüketimimizi azaltarak bizim için küçük ama doğa için büyük adımlar atıp, bu girişimde yerimizi alabiliriz.

Unutmayalım ki, ekosistemlere yatırım yapmak geleceğimize yatırım yapmaktır.

5 Haziran Dünya Çevre Günümüz kutlu olsun.