2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi, Üniversitemizin de Katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi

07 Kasım 2019 Perşembe

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında, 1 Kasım 2019 Cuma günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi gerçekleştirildi.

Çevre ve sürdürülebilirlik konusunda uluslararası alanda uzman isimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurumlarının ve çalışmalarıyla topluma örnek özel sektör temsilcilerinin aynı platformda buluştuğu 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde Üniversitemizi, Sıfır Atık Yönetimi çalışmalarının da yürütüldüğü Çevre Sorunları, Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özlem Tunç Dede temsil etti.

Zirvede konuşan Sayın Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi'nin ilk kez 2017'de tanıtıldığını ve iki yılda çok sayıda etkinlik gerçekleştirdiklerini belirterek, bu hareketin, kamu, özel sektör, medya ve STK iş birliğiyle hızla yayıldığını söyledi.

İkinci kez düzenlenen Sıfır Atık Zirvesinin bu konuda ne kadar kararlı olduklarının bir göstergesi olduğunu ifade eden Sayın Erdoğan’ın ardından çeşitli oturumlarda Türkiye’den ve dünyadan bir çok konuşmacı tecrübe ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Zirvede etkinlik alanında kurulan geri dönüşüm atölyelerinde yapılan çalışmalara katılma imkanı bulan katılımcılar, atık malzemeleri değerlendirerek çevre ve doğaya katkı sağlamanın mutluluğunu da yaşamış oldular.